Piotr Gliński: obecny rząd jest spadkobiercą wartości "Solidarności"
- Ten 10-milionowy ruch powstał jakby z niczego. A przecież nie z niczego, bo on powstał, ze wspaniałych, pięknych wartości, które były zaklęte w polskości - powiedział w Gdańsku o NSZZ "Solidarność" wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. - Cała Polska po Gdańsku stała się "Solidarnością" - wskazał.
2020-08-10, 16:38
Szef resortu kultury wystąpił na konferencji prasowej w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, poświęconej obchodom 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych, organizowanych przez Instytut Dziedzictwa Solidarności, NSZZ "Solidarność" oraz Narodowe Centrum Kultury.
Powiązany Artykuł
Przemysław Czarnek: epoka Solidarności zaczęła się od pielgrzymki Jana Pawła II i Lubelskiego Lipca
Porozumienie, które "zmieniło bieg świata"
Posłuchaj
- To jest niebywale ważne wydarzenie. Bo my spotkaliśmy się dziś po 40 latach od tamtego sierpnia 1980 po tych wydarzeniach, które zaszły tu w Polsce, a zmieniły bieg historii świata. Ich źródłem była solidarność, najpierw z prostą suwnicową Anną Walentynowicz i ludźmi prześladowanymi za działalność związkową, później z innymi robotnikami strajkującymi w zakładach w całej Polsce - powiedział Piotr Gliński.
Podkreślił, że to, "cała Polska po Gdańsku stała się Solidarnością". - Ten 10-milionowy ruch powstał jakby z niczego. A przecież nie z niczego, bo on powstał ze wspaniałych, pięknych wartości, które były zaklęte w polskości - podkreślił wicepremier. Ocenił także, że "obecny rząd jest spadkobiercą i żywym realizatorem wartości Solidarności".
REKLAMA
Czytaj także:
- 40-lecie NSZZ "Solidarność" i niezwykła wystawa
- Publicysta: gdy neoliberałowie mówią o "Nowej Solidarności", obrażają tych, którzy heroicznie walczyli
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wręczył wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu monetę upamiętniającą 40-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia NSZZ "Solidarność". Wyraził też radość, że we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wicepremierem Piotrem Glińskim, powstał Instytut Dziedzictwa Solidarności. - Możemy faktycznie robić to, co do nas należy, czyli dbać o historię. Musimy nadrobić grzech zaniedbania - powiedział Piotr Duda.
W tym roku Instytut Dziedzictwa Solidarności będzie obchodził pierwszą rocznicę istnienia.
mbl
REKLAMA